8.den - pátek 8.6.

    Ráno není kam spěchat, neb počasí stále stojí za pendrek. Paní domácí nám nachystala asi nejlepší snídani, co jsme měli za celou dobu, já jsem si dal lososa a vajíčka. Rozhodujeme se navštívit Stones of Stenness a Ring of Brodgar a v 10:40 jedeme autobusem směr severovýchod. Paní řidičku jsem poprosil, aby nám zarazila u těch prvních kamenů, ale nějak na to zapoměla a převezla nás na zastávku u mlýna "Tormiston mill" o 1,5 km dále. No stane se, naschvál to určitě nebylo. Tak se jdeme tedy podívat, co je zde zajímavého - ve mlýně je malé infocentrum a prodávají zde (za 5,45 L) lupeny na prohlídku Maeshowe Chambered Cairn. To je asi neznámější komorová mohyla na Orknejích stará téměř 5000 let (!).
    Průvodce George nás zavede pastvinami 500 metrů od mlýna a zahájí výklad. Abych řekl pravdu, ze začátku to ještě šlo, ale pak jsem rozumněl méně a méně - Eva na tom byla podobně. Po 10 minutách otevře dveře do mohyly a naše skupinka 20 lidí se nasouká úzkou chodbou délky 11 metrů do místnosti v centru mohyly. Ta má velikost podlahy 4,6 x 4,6 metrů a výšku 3,8 metrů. George vykladá, místo je to vskutku působivé, ale po půl hodině to začíná být trochu únavné. V 11:50 jsme venku, počasí stále nic mnoho - fukeř a sem tam trocha deště, tak tomu bude už po celý den.
    Po malé pauze u mlýna jdeme po silnici na křižovatku k Barnhouse, kde vydíme první osamělý kámen. O kilometr dál jsou Stoness of Stenness - další neolitický monument. Z původních 12 kamenů vysokých až 5 metrů v kruhu o průměru 32 metrů se zachovaly pouze 4. Stáří se odhaduje na 3100 let p.n.l. Údajně až do 18.století se na tomto místě konaly rituály mající spojitost se severskými bohy. U nedalekého mostu přes průliv jezera Stenness stojí osamocený "Watch Stone" neboli hlídkový kámen. Ujdeme 1,5 kilometru a vidíme vrchol dnešního dne - Ring of Brodgar.
    Průměr kruhu je 104 metrů a je třetí největší ve Velké Británii. Z původních 60 kamenů se zachovalo 27 výšky 2 až 4,5 metrů. Stavba se datuje do let 2500 a 2000 p.n.l., nicméně větší průzkum z léta 2008 toho až tolik neobjasnil. Ring of Brodgar byl součástí velkého prehistorického rituálního komplexu, kam patří i Stones of Stenness a Ring of Bookan na severozápadě. V klidu si jej projdeme, je to opravdu působivé. Na kompletní vyfotografování musím vyjít na kopeček západně od kruhu a i tak se sotva vejde. O půl 3 odpoledne máme "hotovo" a jdeme zpět. Kousek od kruhu nás ještě zaujme stádo bejků, z nichž jeden soustředěně demoluje plastový kýbl.
    Do vesnice Stenness dorazíme v 15:15 a půl hodiny do odjezdu autobusu strávíme v cukrárně na kafi a zákusku - takový minioběd. V 15:50 to má jet, ale ejhle - spoj nejezdí ve dnech školního vyučování. V 16:20 jede naštěstí další, takže přeháňku přečkáme spolu s dalším cestujícím v prosklené čekárně. Za 15 minut jsme zpět ve Stromness a po malém odpočinku jdeme v 6h zase na večeři do hotelu jako včera. Eva si dá víno, já Guinnesse, jídlo opět výborné (ryba, já mořské plody), prostě pohodový závěr dne. Zítra nám to pluje na pevninu do Scrabsteru už v 6:30, takže s paní dohodneme místo snídaně balíček na cestu.

    Maeshowe - neolitická mohyla:



    Tormiston Mill:



    Barnhouse stone:


    Stones of Stenness:




    Most přes Loch of Stenness a Watch Stone:


    Ring of Brodgar:






    Hovězí nedaleko kruhu:


    Večeře v hotelu Stromness:



    Předchozí den

    Následující den

    Zpět na úvodní stranu