Dovolená ve Velké Británii a Irsku květen/červen 2005



    Na přelomu května a června jsem společně s Jirkou Prokopem podnikl výlet po Velké Británii a Irsku. Cesta do Spojeného Království byla letadlem a pak jsme postupně vlakem a lodí jeli přes Skotsko do Irska. Návrat z "věčně zelenézemě" byl již pouze pozemně, a to vlakmo a loďmo přes Velkou Británii, Nizozemí Německo.
    Kliknutím na název kapitoly (je jich 6) se dostanete do fotogalerie.

    1.část - let Praha - Newcastle; Edinburgh a okolí
    Ve čtvrtek 26. května jsme krátce po poledni letěli "snadným tryskem" z Prahy do Newcastlu a po příletu se přesunuli do centra na nádraží a pokračovali vlakem společnosti GNER do Edinburghu s odjezdem okolo 16 hodiny, cesta trvala hodinu a půl. V Edinburgu jsme měli 2 noclehy v B&B Minto House, prohlédli jsme si historické centrum města a přejeli most přes Firth of Forth do stanice North Queensferry a zpět.

    2.část - vlakem z Edinburghu do Fort Williamu a výšlap na Ben Nevis
    V sobotu 28.května jsme jeli ráno vlakem do Glasgowa s malou šotopauzou ve stanici Croy v polovině cesty. Ve 12:20 následovalo pokračování dalším spojem, a to Glasgow - Fort William s příjezdem okolo 16h. Celou dobu bylo dost mizerné počasí; ubytování bylo opět na dvě noci v B&B Braemar ve čtvrti Inverlochy. V neděli jsme podnikli výšlap na nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1343 mnm) - převýšení bylo vzhledem k poloze města u mořské zátoky skoro to samé ! Počasí bylo dost deštivé a druhá polovina špacíru byla v mlze, ale i tak to byl hodnotný zážitek.

    3.část - Fort William, Mallaig a cesta do Belfastu
    Po včerejším zdolání Ben Nevisu jsme pondělí pojali odpočinkově, dopoledne jsme navštívili zříceniny Old Inverlochy Castle a Neptunovy Schody, což je soustava 8 zdymadel umožňující plavbu menších lodí z Fort Williamu do Loch Lochy a Loch Ness a či dále do Inverness. Odpoledne jsme projeli nádhernou trať do Mallaigu a viděli též šotovlak Jacobite steam train. Úterní ráno bylo ve znamení brzkého vstávání, neboť nás čekala celodenní cesta vlakem do Glasgowa, dalším spojem do Stranraeru a lodí do Belfastu. Odjezd z Fort Williamu byl v 7:30, připlutí do Belfastu asi v půl páté odpoledne.

    4.část - Londonderry, Belfast a okolí
    Ubytoví v Belfastu nic mnoho, měli jsme malou místnost v hostelu obsahují palandu, stolek a skříň, tak ve středu odcházíme brzo ráno a jedeme do Londonderry (cca 90 minut). Toto město je známé největšími střety mezi katolíky a protestanty po dobu tzv. troubles (cca 1968-88), jen při "krvavé neděli" 30.ledna 1972 bylo britskou armádou zabito 27 lidí. Ponurou atmosféru města umocňují kresby na zdech v katolické čtvrti. Ve čtvrtek jsme si dali špacír podél moře z Bangoru do Hollywoodu a pozdě odpoledne prošmajdali centrum Belfastu, oproti Londonderry zde byla atomosféra podstatně pohodovější.

    5.část - Z Belfastu přes Dublin do Prestatynu a poté přes London do Colchesteru
    Poprvé za pobytu na Irském ostrově ráno vidíme modrou oblohu. Dnešní den byl ve znamení přestunu, z Belfastu jedeme 2h vlakem "Enterprise" do Dublinu, kde máme cca 3 hodiny čas. Ten využijeme na oběd a krátký šmajd v centru města. V 16 hodin odplujeme se společností Stena do Hollyheadu a pak vlakem přes Bangor a Conwy do Prestatynu, kde je zajištěné ubytování v hezkém B&B. I sobota je spíš "přesunovací", ráno jedeme přes Chester a Crewe do Londýna, kde si dáme prohlídku Hyde Parku. Tento park je velmi hezké místo klidu a pohody v centru jinak hlučného a velmi živého města. Odpoledne pokračujeme do Colchestru, kde máme mít nocleh v dalším B&B. Ten bohužel nevychází, s takovým jednáním jsem se v UK ještě nesetkal, tak bereme za vděk pokojem v hostinci, kde je trochu hlučněji, neboť je sobotní noc a živá hudba dole v lokále hraje na plné pecky.

    6.část - Cesta z Harwiche do Hoek van Hollandu, Apeldoorn, Bremerhaven a Helgoland
    Prázdným městem v nedělním ránu jdeme na vlak a jedeme do Harwiche, odkud v cca 11 hodin odplouváme rychlolodí společnosti Stena do Hoek van Hollandu. Plavba rychlostí okolo 70 km/h trvá pouze 3,5 hodiny. Poté pokračujeme vlakem do Apeldoornu s přestupem v Amsterodamu. Hostel v tomto městě je velmi příjmené místo na přespání, nachází se totiž na okraji města v lese a máme hezkou místnost s příslušenstvím. Večer jdeme na pár točených - na rozdíl od spousty jiných hostelů se "suchým zákonem" je zde bar s výčepem ! Následující den (pondělí) jedeme do Německa, a to přes Osnabruck do Bremerhavenu, kde jsou zabookované dvě noci v hotelu "Bahnhof Lehe", což je bývalá staniční budova. V úterý je v plánu poslední zajímavý bod této dovolené, a to plavba na ostrov Helgoland. Ta trvala 3 hodiny a měli jsme co dělat, abychom si "zachovali tvář" (= nehodili šavli ha ha), protože se nevelká loď festově houpala. Nakonec jsme to zvládli, vizita ostrova byla docela zajímavá a zpáteční plavba byla kupodivu v pohodě, moře bylo znatelně klidnější. A to je vše, v úterý jsme přes Hannover a Berlín dojeli domů.

    Zpět na hlavní stranu